Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Helfenburk

Šumavským podhůřím na rozhraní inverze (rubrika STRAKONICKO – příroda a krajina)

Pokud neomezíte své turistické výšlapy jen na letní turistickou sezónu, lze je podnikat i v pozdním podzimu, a pokud neleží sníh i v zimě. Mají totiž svůj specifický půvab. V této době nebývá nouze o teplotní inverze, které způsobují, že ve vyšších partiích Šumavy panuje nad hustým oblačným příkrovem krásné slunečné počasí.  Ale neméně krásné, působivé a zvláštní scenérie můžete v době inverze obdivovat na jejím rozhraní.  To se vytváří podle momentálních atmosférických podmínek, zhruba již od nadmořské výšky 600 m. Na to má ideální polohu Šumavské podhůří. Na hranici přechodu, který může být pozvolný nebo náhlý, prosvítá v chuchvalcích mlhy slunce a pokud je teplota kolem bodu mrazu, rozzáří se i námrazou pokryté stromy a keře. Z takového výletu si odnesete zážitky, s nimiž se v jiných ročních obdobích nesetkáte.

Patřil k nim i výlet na hrad Helfenburk.

Hrad Helfenburk

Hrad Helfenburk představují rozsáhlé ruiny gotického hradu. Svojí rozlohou patří mezi největší hradní zříceniny v ČR. Byl založen ve 2. polovině 14. století rodem Rožmberků. Povolení k jeho výstavbě na vrchu Malošín nedaleko Bavorova jim udělil král Karel IV. Hrad během dvou století vystřídal několik majitelů. V roce 1475 jej Rožmberkové prodali, na počátku 16. století opět získali. Ale to již hrad pustnul, tak jej v roce 1593 prodali podruhé. Posledními majiteli pak byli Schwarzenbergové. Od roku 1928 je zřícenina majetkem státu. Bylo provedeno zajištění a konzervace zdiva. V současné době je hrad chráněn jako kulturní památka a spravuje jej MěÚ Bavovrov.

Jádro hradu tvoří dvoulodní hradní palác na nejvyšším místě komplexu s vlastními hradbami. Nejvíce zachovalý je systém dělových obranných bašt, kterým opevnění zdokonalil v 15. století tehdejší majitel Václav Vlčkek z Čenova. Průchod hradbami umožňovaly tři na sebe navazující brány. Součásti hradu je také Velká věž kruhového tvaru 18 metrů vysoká.

Obvod hradu je ze tří čtvrtin obehnán hlubokým příkopem a ohraničen hradbami, z jihovýchodní strany toto opevnění nahrazuje příkře spadající terén.  Součástí obranného systému je také 15 metrů vysoká strážní věž, která byla v 70. letech minulého století upravena na rozhlednu. Je z ní kruhový rozhled na Vodňansko, Strakonicko, Novohradské hory a na Šumavu.

Fotografie si prohlédněte ZDE